Angličtina v galerii

Rádi rozmlouváte o obrazech v klidném prostředí některé z pražských galerii? A pořád na to nemáte čas? To se může změnit, když si u mě předplatíte #anglictinajakosluzba.
 
Moje klientka je účetní v nadnárodní firmě. Má toho hodně. V poslední době přecházejí na novou verzi SAPu (HANA). Je neustále v kontaktu s německými a polskými kolegy a kolegyněmi 👩‍💼 a o víkendu tráví čas se svými čtyřmi vnoučaty. Už dlouho toužila jít do divadla nebo na výstavu.
 
Proto jsme se na včerejší hodině angličtiny zahloubali do tvorby Františka Kupky. 🖼 Použili jsme Kupkovy obrazy ve stálé expozici Muzeum Kampa, jako perfektní “handout” (studijní materiál) pro naši angličtinu.

Vymyslel jsem jednoduché cvičení. 🎯 Jitka se měla zastavit před každým obrazem a odpovědět na otázku “What word comes to your mind when you watch this painting?” Toto jsou její asociace: calming, closed in his world, power & strength, little devil, passion, evil, my childhood in Kladno …
 
Z hodiny angličtiny si moje klientka odnesla například tyto jazykové poznatky: 💡

➡ well-known – /ˌwel ˈnəʊn/, synonymum pro “famous”, také znamená populární, ale může se použit pro “dobře známý”, bez toho, že někdo je celebrita nebo že je to v turistickém průvodci.
➡ přípona -ish v barvách – jako “greenish-gray,” pro české “zeleno-šedý”, nebo takové slovo použijeme, když barva je poněkud neurčitá, “greenish background”, pro “zelenavé pozadí”.
➡ bad luck – když chcete říct že máte smůlu, říkáme že máme “špatné štěstí”, “You played so well. It was bad luck!”
 
V galerii jsme museli šeptat – což nás zcitlivělo pro vnímání angličtiny. (Zkuste na chvilku záměrně šeptat.) Museli jsme dobře vybírat slovíčka a dávat pozor na výslovnost. Jitka si někdy vyžádala trochu času. Dívala se na obraz i dvě tři minuty a přemýšlela o tom, co řekne. Ticho na hodinách angličtiny, to tvůrčí a hledající ticho je úžasná věc! Dobrý učitel či učitelka ví, že v takovém tichu se právě děje učení, “learning”. 👩‍🎓
 
Na jakou výstavu byste chtěli jít vy? Co se spolu naučíme? 🎨