Minecraft English je platforma, kde se setkává komunita dětí z Prahy a okolí a učíme se společně angličtinu v kostičkové krajině Minecraftu a na dedikovaném Discord kanálu za doprovodu lektora Radka a lektorky Vali. Měsíční předplatné je 1 400 Kč na dítě a zahrnuje toto:

Naše parta

Radek

Lime

Duffyn

Mr. Stone

Soya Beans

Bretak

Week 29 / 2023: A different cave, another village

On 17 July we explored several caves around the school. It was super scary for Radek. We found a bat, a stuck cow (which we rescued). Lime was very brave. She killed many zombies and was slain by an Iron Golem. Soya Beans was playing from the train, so you can hear the names of some train stations.

If you were in the game, or you’ve watched the video, download these 📝 WORDS & EXERCISES and earn emeralds!

Week 27 / 2023: Let’s fix the school

On 3 July another Kreeper made a big hole in front of our school and Duffyn said we need to do some fixing of our school. A good idea! Duffyn, a to-be architect, designed new lamps around the school. Mr Stone helped. Real teamwork! Bretak started building a diving tower. That was a true international game, with the brothers joining in from Ukraine, and Soya Beans from Germany.

If you were in the game, or you’ve watched the video, download these 📝 WORDS & EXERCISES and earn emeralds!

Week 26 / 2023: Parkour (part 2)

In this episode some big things happened! We met Vali, well, Soya Beans for the first time in the game and we taught her how to wave and a lot of other stuff. Also, this game was the most crowded game ever – four kids & two teachers. Yay!

If you were in the game, or you’ve watched the video, download these 📝 WORDS & EXERCISES and earn emeralds!

Minecraft English vyzházka v červnu 2023

Vyšli jsme si spolu do Kampusu Hybernská v Praze na zmrzku a na pracovní odpoledne v cirkulární dílny. Tentokrát jsme postavili dvě šachovnice ze starých materiálů. Pracovali jsme jako tým, stejně jako na Minecraft English serveru! Až příště půjdeme do parku na další Minecraft English vycházku, třeba si dáme partií šachů. Znáte jména nářadí a materiálů v angličtině, procvičte se s naším 📝 PRACOVNÍM LISTEM.

Chceš se přidat k Minecraft English? Napiš na radek7094 na Discordu nebo zavolej 245 501 520!